Novinky
Potrebujete radu alebo informácie?

Zavolajte-napíšte. Som tu pre Vás, v prípade nejasností , alebo rady s veľkosťou,druhom tovaru alebo služby. Rád poradím Igor-inštruktor potápania  

viac
Cyklistické potreby -náš druhý web.

www.dragbicykle.sk je náš druhý web v ktorom predávame výrobky značiek Campagnolo,Shimano,Drag, Schwalbe,Olmo a iné. Ponuka je pestra a ponuky výhodné. Nakúpte si potrebné vybavenie a bicykle. Kliknite sem: https://www.dragbicykle.sk/

viac
26.9.2020v sobotu otvorené!Poobede potápame v Senci na jazere.

V Sobotu 26.09. 2020 máme otvorené ako vždy od 8°°hod do 12°°hod.  Prídite a nakúpte si čo potrebujete, ponuka je pestrá. Platba možná aj kartou! Zlavy sú uvedené v našej ponuke treba si...

viac
Výrobcovia / značky
Novinky a akcie e-mailom
Chcete od nás dostávať novinky priamo na váš e-mail?

Zašlite Mail na vstup do sekcie

Úvod Články o potápaní

 

Články na tejto stránke zostavujem a som autorom Igor Bohunský .

Publikovaniu článkov sa venujem 25 rokov.

Svetové odborné časopisy publikujú a hodnotia tieto príspevky,

ako vynikajúce edukačné a propagačné,

pre tento druh športového odvetvia, ako je potápanie.

 

  

 Od profesionála môžete dostať odpovede, ktoré potrebujete, ale Vy, potrebujete nielen to. Potrebujete, aby sa Vám niekto osobne venoval a rozumel tomu, čo robí. Musí to milovať a vedieť o danej problematike a tovare toľko, aby ste si vedeli urobiť úsudok, či to chcete alebo nie. Rozhodovanie je na Vás , za dobré rady sa vo svete platí a platí to aj tu, u nás zlá rada , zlý úsudok a zlý postup môže ,,Vás" stáť život- preto sme tu .

Aby sme Vám správne poradili , urobili kurz - ktorý podľa iných inštruktorov vôbec netreba - pri pivku si vysvetlia postupy a tu máš kartičku, si najlepší a najchytrejší , určite to poznáte takéto postupy sú na Slovensku bežná prax. 

V mojej škole potápania, to takto nechodí a nikdy sa nestane, aby som niekomu vydal certifikát takýmto spôsobom. Chceš žiť a mať s potápania radosť , zážitky , fotky tak si rozmysli, kde si urobíš kurz.

90% ludí, ktorí k nám zavítajú, sa pýtajú ihneď na cenu, nič iné nikoho nezaujíma, cena je pri kurze zanedbateľná a mala by byť vyššia, keď si predstavíte, akú mám zodpovednosť za vašu bezpečnosť a život.

 

Tu sa nehráme piškôrky ani kocky, tu ide o život, ktorí si vedšina zákazníkov vôbec neváži.

 

Správnym postupom, sa dá riziko pri potápaní dostať na ninimum, ale nehody sa stávajú. Nepočúvanie rád a postupov, Vám v neskorších iných podmienkach život nezachráni, ale dobrý a cielavedomý tréning a postupy môžu život zachrániť . Tým,že dokončíte kurz cesta vzdelávania nekončí, treba ďalej rozvíjať vaše zručnosti a vedomosti. 

Cielom nie je vyrábať potápačov ,ale zákazníkov, ktorí chcú potápať a ďalej sa zlepšovať.Chcú mať dobrý pocit krásne spomienky a partnerov na ktorých sa môžu spoľahnúť.

Firiem na Slovensku je neúrekom ,preto je zarážajúci počet, že vraj vyučených potápačov. Problémom je, ak ich dostanem do vody po takzvanom kurze. Problém nastáva už na brehu, keď si skladajú výstroj. Ak to vôbec vedia. Pýtajú sa ,ako to má byť zložené, ako sa to montuje a podobne. Čo si mám potom o takýchto certifikovaných žiakoch myslieť a čo o práci inštruktora- to sa ani nedá povedať, že niečo učil, alebo sa snažil daný uchádzač o potápanie.

Ďalším problémom, terajšej doby je presviečanie o postupoch dovezených s USA,Poľska alebo iného štátu, systému, ktorý vymazáva správne postupy a nahrádza ich týmovou spoluprácou, ktorá pod vodou znamená chaos a nebezpečie, pre tých, čo sa daného výcviku zúčastňujú, alebo pre žiaka, ktorý ma iný výcvik z necertifikovanej organizácie.

Tým vznikajú veľké problémy pri riešení krízových situáciách, alebo postupoch pri záchrane. 

Najviac žiakov v škole nepočúva , baví sa s kolegom, nečíta si knihu ktorú dostane, nepotrebuje žiadne informácie , nepýta sa, nezaujíma sa. To je dnešná doba krásne obrázky byť, hrdinom dňa a už vôbec nič.

Takýmto spôsobom sa nedožijete ani 5 ponorov po kurze potápania, ak vám niekto s tých dobre vyučených žiakov nepomôže. Uvedomte si, že ste v inom prostredí, ktoré nie je na náš živoť prispôsobené a že ste vdanom prostredí iba na návšteve. Ak máte chuť urobiť niečo správne, bezpečne, tak sa prihláste u nás na kurz-či už začiatočnícky alebo opakovacie a zdokonalovacie kurzy.

 

Potápajte opatrne a bezpečne - heslo mojej školy!

Potápanie s dýchacími prístrojmi prináša so sebou okrem krásnych zážitkov  i množstvo rizík. Už samotné správne natlakovanie fliaš a manipulácia s nimi, vyžaduje určité skúsenosti.

Ďalšie riziko so sebou prináša pobyt vo vode, ktorý si okrem plaveckých zručností vyžaduje napríklad aj schopnosť nespanikáriť, keď sa potápačovi z rôznych príčin stiahne maska z tváre, alebo príde k technickej závade na dýchacom prístroji a podobne.

Iným veľmi podstatným faktorom je dodržiavanie dekompresných zastávok, správneho času vynorenia sa – tých faktorov, ktoré treba ovládať je veľmi veľa.

Rýchlokurzy potápania v rôznych letoviskách – hoci aj s vyškolenými profesionálmi sa iste môžu podpísať na príčinách mnohých nešťastí a v mnohých prípadoch, by sa im aj dalo predchádzať. Potápanie je tiež súčasťou práce mnohých výskumníkov v najrôznejších vedných odboroch, ktorí občas tiež nemajú na kvalitnú prípravu dostatok času.


Záujemca o krásne podmorské zážitky – ktorí nemá dosť skúseností, ale iba odvahu nic netušiaceho – dať pozor, na čo má pamätať a čoho by sa mal vystríhať?

Rekreačné potápanie s dýchacím prístrojom je úžasnou voľnočasovou aktivitou – ľudský jedinec sa dokáže ponoriť do vodného prostredia, mora alebo sladkovodného jazera či rieky.

A navyše v tomto prostredí zotrvať, v relatívnom bezpečí, prebývať po niekoľko desiatok minút. No napokon sa človeku prichodí opäť vynoriť na hladinu, bez ohrozenia zdravia či života. A tu niekde začína každý jeden „potápačský“ príbeh...

Technika, psychika, zdravie...
Veľmi zjednodušene možno povedať, že na to, aby človek pod vodou prežil bez ujmy na zdraví, je potrebné zadosťučiniť akémusi symbolickému „trojuholníku bezpečného potápania“, vrcholy ktorého tvoria tieto priam kategorické imperatívy:
  • Dobrý zdravotný stav potápača a zodpovedajúci (zodpovedný) potápačský výcvik;
  • Používanie kvalitnej potápačskej techniky a dobrá znalosť jej funkcie či ovládania;
  • Poznanie daného vodného prostredia, v ktorom sa má uskutočniť ponor.

 

Dobrý zdravotný stav potápača je zásadnou podmienkou bezpečného prežitia pod vodou. Existuje celý rad akútnych ochorení či chronických porúch zdravotného stavu, ktoré záujemcu o potápanie dočasne alebo trvalo pre túto činnosť diskvalifikujú. Je to pochopiteľné: potápanie ako pobyt človeka v pretlaku pod vodou kladie na jeho organizmus osobitné nároky. Potápač musí dokázať zvládnuť pobyt pod vodou pri optimálnom zachovaní všetkých funkcií fyzických, psychických aj zmyslových.

 

Potápač musí byť schopný priebežného vyrovnávania zmien tlaku, jeho organizmus sa musí vedieť vysporiadať s problémami dekompresie pri výstupe z hĺbky, počas pobytu pod vodou si potápač musí zachovať dostatočnú psychickú bdelosť a rozvahu, nesmie podliehať skratovým či až panickým riešeniam krízových situácií pod vodou, ak sa takéto vyskytnú. O zdravotnej spôsobilosti k potápaniu by mal rozhodnúť športový alebo iný lekár, dobre orientovaný v medicínskej problematike potápania.

 

Z aspektu hodnotenia zdravotnej spôsobilosti jedinca pre potápanie nie je teda na mieste jeho vlastné rozhodnutie typu „chcem a teda budem (sa potápať)“. Azda čitatelia týchto riadkov sami vnímajú nezodpovednosť takéhoto postoja voči sebe samému. Absolvovanie náležitých lekárskych vyšetrení a ich objektívne posúdenie lekárom pred začatím potápačského výcviku a opakovane aj v priebehu rokov potápačskej praxe je teda postupom nevyhnutným a jedine správnym že

Jednorazový tréning nestačí

Potápačský výcvik je osobitnou kapitolou prípravy jedinca na ďalšiu potápačskú prax. Po 30 rokoch vlastnej praxe inštruktora potápania musím konštatovať, že potápačský výcvik orientovaný na „naučenie sa potápaniu“ pokladám za nedostatočný. Princípom a podstatou dobrého potápačského výcviku musí byť príprava jedinca na prežitie pod vodou, vrátane nácviku rôznych tiesňových až vyslovene kritických situácií, v ktorých si dobre pripravený potápač musí obvykle poradiť sám.

Z uvedeného vyplýva, že kvalitný potápačský výcvik nemožno zodpovedne absolvovať v hotelovom bazéne s teplou vodou, dobrou viditeľnosťou a pevným dnom pod nohami – pokiaľ možno za jeden až dva dni pobytu na dovolenke pri mori.

Tu sa možno naučiť len dýchať z prístroja pod vodou, pričom takto „vyškolený“ potápač je vysoko rizikový... pre seba aj pre iných. Isteže, existuje tiež opačný prístup k potápačskému výcviku. Reprezentovaný je inštruktorom typu „macho“ s vysoko nastavenou hodnotou vlastného ega, ktorý vedie výcvik v intenciách prípravy americkej námornej pechoty. Na konci takéhoto „výcviku“ zostane skupina deprimovaných, nepochopených, vyčerpaných a znechutených jedincov, ktorí sa potápať v živote nebudú... Vždy tvrdím, že s učiteľom potápania sa treba spoznať už na suchu, zo suchozemskej komunikácie je potrebné odhadnúť mieru jeho schopností nielen sa potápať, ale vôbec učiť potápanie iných, mieru jeho empatie, vcítenia sa a porozumenia problémom, ktoré individuálne u účastníkov potápačského kurzu s určitosťou vzniknú.

Tvrdím tiež, po osobných skúsenostiach, že výučba potápania je „tvrdá rehoľa“, pričom sa v osobnosti inštruktora potápania musí tiahnuť neviditeľná Ariadnina nitka citu a porozumenia nielen životnému prostrediu pod vodou, no aj pochopenia problémov tých, ktorí na dvere úžasného vodného živlu zatiaľ iba nesmelo klopú.

Vodný svet nás príjme vtedy, keď do neho budeme vstupovať s pokorou, vedomí si svojich suchozemských nedostatkov a slabostí, avšak vyzbrojení dobrými vedomosťami a praktickými znalosťami, ktoré nám odovzdal človek, ktorého sme si ako sprievodcu na tejto ceste sami vybrali – dobrý učiteľ či učiteľka potápania.

Vtedy bude naše potápanie postupne čoraz bezpečnejšie, pod vodou sa nám začnú otvárať oči a dostane sa nám veľkého poznania – nielen sveta pod vodou, ale aj seba samých.

A pamätajme: adrenalín pod vodu nepatrí!

 

 

Copyright 2018 - 2020 © Potápačské kurzy,obchod